Çağrı Merkezi Eğitimi Kursu

Gelişen teknoloji sayesinde hayatımıza giren ve hayatımızı kolaylaştıran iletişim araçları sayesinde yeni meslekler ortaya çıkmıştır. Bu mesleklerden birisi de çağrı merkezi elemanıdır. Bu oldukça kapsamlı mesleğin detaylarını en ince ayrıntısı ile anlattığımız çağrı merkezi eğitim kursumuza katılarak sertifika sahibi olabilirsiniz.

E-ticaret sektörünün hızlı büyümesi ile artık satışların sanal ortamda gerçekleşmesi, müşteri hizmetleri yani çağrı merkezi elemanlarına olan ihtiyacın artmasına sebep olmuştur. Şirketler açısından oldukça önemli bir pozisyon olan çağrı merkezi departmanı sayesinde müşterilerin güvenleri kazanılıyor bu da beraberinde satışların artarak çoğalmasını sağlıyor. Yani günümüz teknoloji çağının en önemli meslekleri arasında olan; çağrı merkezi eğitim kursuna katılarak sertifika sahibi olup, kariyerinizde sağlam adımlar atabilirsiniz.

Peki, bu kursta neler mi öğreneceksizniz?

Çağrı Merkezi Eğitimi Kursu ile öncelikle müşteri temsilcisi kimdir, görevleri nelerdir? yani kursun en önemli kısmı olan; yapılacak işin tanımını doğru anlamak olacaktır. Telefonda kullanılan ses tonunun nasıl doğru ayarlanması gerektiğinin ne kadar önemli olduğunu görecek ve konuyla ilgili alıştırmalar yapacaksıznız. Gelen çağrılardan ve geri aramalarda uyulması gereken kriterleri öğreneceksiniz. İşin püf noktalarından biri olan yasaklı kelimeler yani olumsuz ifadeler hakkında notlar alacaksınız. Müşteri porfillerini inceleyerek o profillere nasıl yaklaşılması gerektiği bir diğer konunuz olacak. Müşteri bağlılığı yaratarak çalıştığınız markaya sadık müşteriler kazandırma beceriniz gelişecek. Dinleme ve soru sorma kaliteniz artacak. Her şeyden önemlisi de sadece iş hayatınızda değil günlük hayatta da iletişim sürecinin nasıl sağlıklı ilerleyeceğini öğreneceksiniz.

Tecrübe Eğitim olarak Çağrı Merkezi Eğitimi Kursu verme amacımız; bilinçli ve kendini yetiştirmiş çağrı merkezi görevlileri yetiştirmektir.Uluslararası onaylı bu kursumuza katılarak iş imkanlarınızı arttırabilirsiniz. Eğitim sonrasında; mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan kişilere sertifikası verilir ve bireyler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda

-Halkla ilişkiler ve tanıtım ajanslarında

-Şirketlerin halkla ilişkiler, kurumsal iletişim bölümlerinde

-Reklam ajanslarında,

-Çağrı merkezlerinde,

-Şirketlerin müşteri hizmetlerinde,

-Call Centerlarda,

-Organizasyon ve fuar şirketlerinde,

-Turizm şirketlerinde vb. birden çok yerlerde çalışabilirler.

 

Çağrı Merkezi Eğitimini Kimler Almalı?

Kendinizi bu alanda geliştirmek ve bu sektörde iyi yerlere gelme hedefi olanların hiç vakit kaybetmeden bu sertifikaya sahip olması şart. Eğer çağrı merkezi alanında çalışmış, sektöre hakim birisiyseniz ve sertifikanız yoksa o zaman kesinlikle sizleri de bekliyoruz. İşlerinin çoğunluğunu telefon üzerinden iletişim ile sağlayanlar bu kurs ile doğru iletişim tekniklerini öğreneceksiniz. Kariyerinde en üst noktaya yöneticilik yapmayı hedefleyenler, bu sertifika muhakkak cv'nizde olmalı. İş hayatınızda size yeni kapılar açacak olan çağrı merkezi eğitimi kursunu Tecrübe Eğitim farkıyla alın ve kariyerinizdeki o boşluğu bu sertifika ile doldurun.

Kayıt yaptırmak isterseniz danışmanlarımız ile iletişime geçebilir kurs hakkında tüm merak ettiklerinizi sorabilir, ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.


Çağrı Merkezi - İletişim Eğitimi