Diyafram Nefesi Eğitimi

Özellikle diksiyon ve etkili konuşmanın temel taşları arasında yer alan Diyafram Nefesi Eğitimi, uzman nefes koçlarının uzaktan eğitim katılımcılarına sunduğu en keyifli ve aslında herkes için gerekli kurslar arasında. Diyafram Nefesi ile ilgili detaylı egzersiz ve uygulamaların yer aldığı bu eğitimde; nefes geliştirme, diyafram şişirme, dinleme solunumu gibi pek çok başlık ele alınmakta. Aslında günlük yaşamda da kullanılan ve sağlık açısından önemli olan bu nefes; kan kalitesini yükseltmekte, büyüme hormonu salgılanmasına destek olarak yaşlanmayı geciktirmekte, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, hücre verimliliğini arttırmakta ve hatta kilo kontrolünü sağlamakta da vücuda oldukça destek. Bunun yanı sıra doğru alınan Diyafram Nefesi ile bireylerin hafızalarının güçlendiği, konsantrasyon problemlerinin azaldığı, yaratıcılıklarının arttığı, uyku düzenlerinin daha rahat sağlandığı ve IQ seviyelerinin yükseldiği de yapılan araştırmalar ile ispatlanmış durumda. Buna göre ruhsal ve fiziksel rahatsızlıkların en azından belirli bir kısmının, doğru nefes alımı ile tedavi edilebileceği de söylenebilmekte.

 

Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında yer alan ince ve geniş bir kas olan diyafram, vücuda yeteri kadar oksijen dolması ve tam kapasite nefes alınması için de önem taşımakta. Normal şartlarda alınan nefes ile akciğerlerin yalnızca beşte üçü dolarken, Diyafram Nefesi ile bu oranı arttırmak mümkün. Bebeklik çağlarında herkesin kolaylıkla aldığı Diyafram Nefesi, maalesef ki yaş ilerledikçe oluşan nefes alma tembelliği nedeniyle unutulmakta. Tam da bu nedenle her yaştan insanın katılması sağlığı açısından gerekli olan Diyafram Nefesi Eğitimi, yeniden doğru nefes almanın yöntemlerini içermekte. Başta ses ve seslendirme sanatçılarının, spikerlerin, öğretmenlerin, sunucuların, tiyatrocuların, sporcuların,  hitap sanatı ile uğraşanların, dalgıçların ve benzeri meslek gruplarına veya hobi alanlarına sahip kişilerin öğrenmesi ve uygulaması gereken Diyafram Nefesi; nefesin daha uzun süre tutulabilmesini, sesin daha gür çıkmasını, sesin ve nefesin daha kontrollü kullanılmasını da sağlamakta.

 

Diyafram Nefesi, bilinenin aksine diyafram içerisine alınan bir nefes değil. Bu nefes ile birlikte diyafram kasının akciğeri hareketlendirmesi söz konusu olduğu nedenle ismi Diyafram Nefesi olarak anılmakta. Günlük yaşamda bilinçsizce aldığımız diyafram desteksiz nefes, kaliteli bir sesin oluşumuna engel olmanın yanı sıra kaliteli bir şekilde hava solunmamasına da neden olmakta. Bununla birlikte meditasyon, yoga, enerji ve farkındalık çalışmaları ile uğraşan herkesin ilk adımda doğru, hatta kusursuz bir nefes almayı öğrenmesi ve öğretmesi de bu konu üzerine dikkatleri çekmekte.

 

Birçok insanın alırken zorlandığı Diyafram Nefesi, sürekli ve düzenli alıştırma yapıldığı takdirde alışkanlık kazanılabilecek bir süreç. Sağlıklı bir solumanın gerçekleşmesini sağlamanın yanı sıra bu nefes; sinir ve stres halini azalttığı nedenle psikolojik rahatsızlık yaşayan bireylere de sıklıkla önerilmekte. Özellikle anksiyete, panik atak, sinir krizi gibi durumlarda uygulandığı takdirde oldukça yararlı olan Diyafram Nefesi, anlık rahatlamayı sağlayan bir yöntem. Aynı zamanda doğru bir duruş ile desteklenmesi gereken bu nefes, akciğer kapasitesini arttırmaya yönelik bir alıştırma olarak da değerlendirilebilmekte. Diyafram Nefesini en doğru şekilde nasıl alacağınızı, profesyonel eğitmenler eşliğinde öğrenebileceğiniz Diyafram Nefesi Eğitiminde başarılı olmanız sonucunda Uluslararası onaylı sertifika almanız da mümkün.