Koçluk Eğitimleri

Bireylerin ya da kurumların performanslarını pozitif anlamda arttırmalarına destek olan ve bu süreçteki etkileşimin meydana gelmesini sağlayan Koçlar; iş, kariyer, eğitim, finans, yaşam, sağlık, enerji ve ilişkiler gibi konularda hizmet verdikleri kişi veya organizasyonların önceden belirlenmiş hedeflerine ulaşmaları veya yeni hedefler belirlemeleri adına destek olmakta. İngilizce “coaching” kelimesinden türeyen ve dilimizde belirli bir kişisel veya mesleki hedefe ulaşma sürecinde rehberlik sağlayan kişi anlamına gelen Koçluk; danışanların, belirledikleri alana yönelik olarak fiziksel, mental ve duygusal anlamda fayda görme süreçlerini de kapsamakta. Bir diğer anlamda ise Farkındalık Yaratma Sanatı olarak da tanımlanabilecek Koçluk; kişilerin var olan potansiyellerinin ortaya çıkmasına ve ulaşılabilir olasılıklara odaklanan bir gelişim, değişim ve öğrenme süreci. Günümüzde oldukça popüler olan bu sanat, hem Koç unvanının hem de Koçluk alanında değerlendirilebilecek konuların gelişmesine de sebep olmakta. İlk olarak 1960’lı yılların sonlarına doğru Amerika’da, örgütsel gelişim amacı ile yapılan bir çalışmada ortaya çıkan Koçluk, 1980’li yıllarda Thomas Leonard’ın çalışmaları ile daha da anlam kazanarak geniş kitlelere yayılmakta. Bu doğrultuda ortaya çıkan ve büyümeye devam eden Koçluk Eğitimleri ise 1995 yılında kurulan Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun küresel çalışmaları sayesinde bir meslek dalı olarak kabul edilen Koçluğun, herkes tarafından doğru, yeterli ve etkili öğrenilmesi ve uygulanması misyonları temel alınarak hazırlanmakta.

 

Tarihsel sürecine bakıldığında; İngiliz dil bilimcilerin yaptıkları araştırmalar sonucunda Macarca “kocs” kelimesinden geldiği düşünülen Koçluk hakkında ilginç bir hikaye de ortaya çıkmakta. Macaristan’da bir kasaba olan “Kocs”, 1200’lü yıllarda fayton üretimi ile tanınmış. Macarcada 1200’lü yıllardan beri kullanılan bu kelime, İngilizcede ise “coach” çevirisi ile ilk kez 1556 yılında kullanılmış. Buradaki dikkat çeken ayrıntı ise Macarca  “kocs” kelimesinin Türkçe karşılığının “göç” olması. Kelime anlamına paralel düşünüldüğünde bir yerden bir yere gitmek anlamına gelen Koçluk, aslında tam olarak kişilerin bulundukları durumdan, olmak istedikleri duruma gitmesini de sağlamakta.

 

Ülkemizde 2000’li yılların başında yaygınlaşmaya başlayan Koçluk; özellikle uzaktan eğitim programlarının da vazgeçilmez bir eğitim başlığı haline gelmiş durumda. Tecrübe Eğitim Kurumları çatısı altında da oldukça değerli profesyoneller tarafından katılımcılara sunulan Koçluk Eğitimleri; Kuantum Koçluğu, Sedona Eğitimi ve Yaşam Koçluğu başta olmak üzere günden güne çeşitlendirilmekte. Eğitim süresince katılımcıların alan bilgisi ve alan koçluğuna yönelik tüm özellikleri öğrendiği bu kurslarda; öz farkındalığın ve öz saygınlığın oluşması, başarı odaklı düşünülmesi, inanç, güven ve sevginin ortaya çıkması, sorumluluk alınması, daha aktif bir sosyal yaşamın planlanması, yeni yeteneklerin bulunması, verimliliğin artması ve motivasyon kazanılması adına da birçok ipucu üzerinde durulmakta.

Hayatında pozitif bir değişiklik yapmak isteyen, kişisel potansiyelini ve gücünü görmeyi hedefleyen, bunun için değişimi ve gelişimi kabul eden herkesin alabileceği Koçluk Eğitimleri sonunda katılımcılar, elde ettikleri sertifikalar ile mesleki donanımlara da sahip olmakta. Bu sayede ister yalnızca kendi hayatlarının Koçu, isterse sevdiklerinin, yeni tanışacakları insanların ve hatta kurumların Koçu olma fırsatını yakalayacak olan kursiyerler; diledikleri takdirde yepyeni bir iş alanına da geçiş yapabilmekte. Bu yeni dünya mesleğinde siz de uzmanlığınızı kazanmak ve dilediğiniz alanda Profesyonel Koçluk hizmeti sunmak için Tecrübe Eğitim Kurumları’na başvurabilirsiniz.

 


Eğitim Koçluğu Kursu