Mali Defterler

Muhasebe kayıtlarının tudulduğu defterler ve resmi evraklar muhasebenin en önemli konuları arasında yer almaktadır. Biz de bu önemli konuyu alanında uzman eğitmenlerin hazırlamış olduğu mali defterler eğitim programında size aktaracağız. 2006 yılından bu yana eğitim sektöründe hizmet veren bir kurum olan Tecrübe, her kesime her ilgi alanına uygun eğitim programları ile binlerce öğrenciye eğitim vermiş ve onaylı belgeleri ile mezun etmiştir. 

Muhasebe eğitimleri ile de sektöre, işinde uzman, kariyerinde hızla yükselen binlerce muhasebeci kazandırmıştır. Verdiği donanımlı muhasebe kursları ile nitelikli elemanlar yetiştiren tecrübe eğitim sadece kurslar değil aynı zamanda online kursları ile de öğrenci sayısını arttırmaya devam ediyor. Muhasebe eğitiminin en önemli dinamiklerinden biri olan mali defterler eğitimini ister online’dan alın ister kursa katılın.

Bu eğitimde sizlere; defter tutma sorumluluğunu, neden defter tutulması gerektiğini, defter tutmaktan muaf olanlar ve kesinlikle tutması gerekenlerin kimler olduğunu anlatacağız.  Birinci sınıf tacirler ve serbest meslek sahibi bireylerin tutması gereken muhasebe kayıtlarının nasıl olması gerektiğine dair eğitim alacaksınız. Anlaşmalı matbaadan defter temini ve resmiyet kazanabilmek adına noter tasdiki konularını detaylıca işleyeceğiz. Defterin yıl sonunda tasdiki ve saklanması gibi detay konularda eğitimin içeriğinde olacaktır.

Parasal işlemlerin belli bir düzene göre ticari defterlere kaydedilmesi işlemi neden önemlidir?

Devletin harcamalarının karşılandığı kaynak toplanan vergidir. Yani kazanç elde eden bütün gerçek ve tüzel kişiler kazançları üzerinden hesaplanan vergi Maliye Bakanlığı nı ilgilendirmektedir. Maliye bakanlığında verginin doğru hesaplanıp hesaplanmadığı işletmenin tuttuğu defterler inceleyerek karar verir. Vergi Usul Kanunu muz içinde ticari defter ve belgeler önemli yer tutmakta ve bu nedenle tutulan defterler oldukça önemlidir.

Tutulan mali defterler ile;

- İşletmesinin kar-zarar durumu öğrenilir,

-İstatistik bilgi elde edilir,

-Devlete ödenecek vergi bilinir,

-Herhangi bir anlaşmazlık durumunda defter ispatlayıcı belge olur,

-Satılacak malların maliyet fiyatının bilinmesi ile satış fiyatı çıkarılır,

-İşletmesiyle ilişkisi olanlara karşı borcu varsa ya da alacağı varsa bu tutarların ne kadar olduğu öğrenilir.

Defter Tutmak Zorunda Olamayanlar;

 -Gelir vergisinden muaf olan esnaf

-Gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler

-Gelir vergisi kanunumuza göre kazançları basit usulde tespit edilenler

-Kurumlar vergisinden muaf olan

Defter Tutmak Zorunda Olanlar;

-Ticaret Şirketleri

-Dernek ve Vakıflar

-Serbest Meslek Sahipleri

-İş Ortaklıkları

-İktisadi Kamu Şirketleri

Yasalara uygun olarak tutulması gereken mali defterler oldukça önemli ve detaylı işlenmesi gereken bir konudur. Bu nedenle alanında uzman kişiden bir eğitim almanız gerekmektedir. Tecrübe eğitimden alacağınız eğitimi hem uzmanından alabilir hem de eğitim sonunda Uluslararası onaylı sertifika sahibi olarak kariyeriniz için önemli bir adım atabilirsiniz.

 

 

 

 


Genel Muhasebe Kursu

 

 

Kurs sonunda sertifika seçenekleri nelerdir?

* Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika

* Uluslararası ve Avrupa Onaylı Sertifika

* Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı Sertifika

* Tecrübe Kariyer Onaylı Sertifika