Popüler Sertifika Programları 2020

Günümüzde arzu edilen her türlü bilgiye erişmek adına ihtiyaç duyulan imkanların çoğalması ve çeşitlendirilmesi ile özellikle iş dünyasına yönelik beceri ve yetkinliklerin artması, ilgi alanlarının geliştirilmesi ve kariyer hedeflerinin daha reel bir temelde planlanması sonucu doğmakta. Eğitimin, herkesi bir kalıba girme zorunluluğunda bırakan sınırlarının kalkması ile mekan ve zamandan bağımsız ve bir o kadar da etkili pek çok eğitim programı ortaya çıkmakta. Uzaktan eğitim programları olarak adlandırılan bu kurslar, katılımcılarına sundukları sertifikalar aracılığı ile istedikleri alanda profesyonelleşme imkanını da tanımakta. Hemen her alanda, sınırsız bilgi içeren, uzman eğitmenler tarafından sunulan, tam anlamıyla yeterlilik kazandıran, özellikle iş yaşamında fark yaratmak adına gerekli becerileri elde etme fırsatı sunan ve elbette ki alışılagelmiş eğitim sistemlerine oranla birçok artısı bulunan bu programlar; Tecrübe Eğitim Kurumları’nın deneyimli ekibi tarafından ihtiyaca yönelik olarak seçilmekte, hazırlanmak ve takdim edilmekte.

 

Oldukça geniş bir yelpazede ve detaylandırılarak sunulan eğitimler, gelişen çağa ayak uydurabilmek adına her daim güncellenmekte. Özellikle 2020 yılında adından sıkça söz ettiren ve kişilerin giderek ilgisini çeken birçok program; Tecrübe çatısı altında keyifle işlenmekte. Yalnızca sertifika sahibi olmanın bir yetkinlik göstergesi olmadığının ve kurs içeriğinin, eğitmenin ve eğitim kurumunun tüm özelliklerinin de yine bu süreçte oldukça önem taşıdığının bilincinde olan bireyler; aynı zamanda katılmak istedikleri eğitimin hedeflerine ne kadar uygun olup olmadığını da birçok kez sorgulamakta. Kulaktan dolma bilgiler yerine doğru araştırma yöntemleri kullanılarak yapılan bir çalışma sonucunda uygun olduğuna karar verilen programlara katılmak, her zaman için kişilere artılar kazandırmakta. Bu açıdan bakıldığında her iş alanında karşımıza çıkan ve yalnızca mesleki değil; sosyal hayatta da işimizi kolaylaştırabilen 2020 yılının En Popüler Sertifika Programları şu şekilde sıralanabilmekte:

 

Bilgisayar İşletmenliği

Dijital çağın hayatımıza sunduğu en önemli ve değerli yenilik olan bilgisayar, iş yaşamı kadar günlük hayatın da olmazsa olmazı. Artık her şeyi, bizi çevrimiçi tutan bu eşsiz makine aracılığı ile gerçekleştirebiliyoruz. Özellikle iş hayatındaki en alt kademeli meslek gruplarında bile aranan temel bilgisayar kullanımı bilgisi, bir yönetmelik kararı ile resmiyet de kazanmış durumda. Buna göre; Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği’nin 246 sayılı maddesi gereğince istihdamı sağlanacak kişilerin, kurumlarda ya da özel sektörde çalışabilmeleri adına mesleki ve teknik orta öğretim diploması, kalfalık veya ustalık belgesi ile Bilgisayar İşletmenliği sertifikasından en az birine sahip olmaları beklenmekte. Bilgisayarla ilgili genel donanım bilgilerinin ve Microsoft Office programlarının en ince ayrıntısına kadar öğretildiği bu kursun sonunda katılımcılar; Uluslararası ve Avrupa Onaylı, Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı, Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı veya Avrupa Onaylı bir sertifika alma hakkına da sahip olmakta.

 

Diksiyon ve Etkili Konuşma Kursu

İlk izlenimde harikalar yaratmanın en önemli unsurlarından biri de doğru, akıcı ve etkili konuşabilmek. Sözlü iletişimin en temel yapı taşlarından olan Diksiyon ve Etkili Konuşma; ikna kabiliyeti yüksek olan kişiler de dahil, herkesin hakim olması gereken bir konu. Anlatılan konunun doğru anlaşılması ve konuşmacının, dinleyiciler üzerinde istediği etkiyi bırakabilmesi adına gerekli olan bu yöntemde; ses tonu ve yüksekliği, jestler, mimikler, vurgu, tonlama, durak, boğumlama, renklerin dili, retorik gibi birçok noktaya dikkat edilmekte. Tüm bu eşsiz bilgilerin katılımcılara aktarıldığı Diksiyon ve Etkili Konuşma Kursu ile hem mesleki hem de sosyal yaşamda, birebir ya da topluluk önü konuşmalarında kişilere avantajlar sağlanmakta. Katılımcılara; Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı, Uluslararası ve Avrupa Onaylı, Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı veya Tecrübe Kariyer Onaylı bir sertifika alma hakkının da sunulduğu bu kurs, Diksiyon ve Etkili Konuşma konusunda Türkiye’nin sayılı isimleri arasında yerini alan Zafer Kiraz’ın eşsiz anlatımı ve deneyimiyle sunulmakta.

 

Beden Dili Kursu

Sözlü iletişimin olmadığı zamanlarda ya da sözlü iletişimi daha etkili kılmak adına kullanılan Beden Dili, insanların gerçek duygu ve düşünceleri hakkında detaylı ipuçları barındırması bakımından oldukça önemli. Ülkemizde en çok “yalan” denildiğinde akla gelen Beden Dili, aslında birçok konuda insan davranışlarını, iletişim boyutunda daha anlaşılabilir kılma şansını da sunmakta. Her hareketi bir sinyal ve bir gösterge olarak değerlendirmeyi ve buna göre yorumlamayı mümkün kılan bu konu; bugün başta sağlık, güvenlik, siyaset alanları ile ilgili olmak üzere hemen her sektörde de özellikle insan kaynakları, yönetim ve diğer üst pozisyonlarda yetkili kişilerce bilinmekte ve uygulanmakta. Beden Dili Kursu ise katılımcılarına; jestler, mimikler, duruş, bakış ve tüm vücut hareketleri üzerinden yorum yapma yetkinliğini kazandırmakta. Eğitimin sonunda başarılı kursiyerlerin Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika, Uluslararası ve Avrupa Onaylı Sertifika, Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı Sertifika veya Tecrübe Kariyer Onaylı Sertifika alma şansına sahip olacağı bu kurs; Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili konusuna profesyonel düzeyde hakim olunması için gerekli tüm bilgileri alanında uzman eğitmenler ile sunmakta.

 

Yaşam Koçluğu Kursu

Bireylerin öz farkındalıklarını arttırmaları ve hayatlarında daha pozitif adımlar atmaları adına nitelikli yöntemler içeren Yaşam Koçluğu; aynı zamanda da bir uzmanlık alanı ve disiplinler arası bir çalışma şekli olarak kabul edilmekte. Koçluk Platformu Derneği ve Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği’nin 2012 yılında Mesleki Yeterlilik Kurumu’na yaptıkları başvurular sonucunda Ulusal Meslek Standardına uygun görülen Yaşam Koçluğu; ülkemizde de özellikle son 15 yıl içerisinde giderek popülerleşmekte. Katılımcıların davranışsal becerilerinin gelişmesi, farklı bakış açıları kazanmaları, hayata daha optimist yaklaşmaları, kendilerini ve çevrelerini de bu anlayış ile yönlendirmeleri ve sonunda hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşmalarına yardımcı teknikler barındıran Yaşam Koçluğu; başta öğretmenler, psikologlar, danışmanlar, sağlık ve emniyet görevlileri ve anne babalar olmak üzere herkesin hayatına dokunacak, altın değerinde bir eğitim. Başarılı kursiyerlerin eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı, Uluslararası ve Avrupa Onaylı, Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı veya Tecrübe Kariyer Onaylı bir sertifikaya sahip olacağı bu kurs; kişilerin kendi güç ve yeteneklerini yeniden fark etmesi için de mükemmel bir adım.

 

Microsoft Excel Kursu

Microsoft Office programları arasında sıkça tercih edilen ve özellikle eksen tabanlı tabloların oluşturulmasını, hücre bazlı hesaplamaların yapılmasını ve çeşitli grafik araçlarının kullanımını mümkün kılan Microsoft Excel; hemen her meslek grubu içerisinde de bilinmesi esas alınan bir yazılım. Kısa zamanda birçok farklı işlemin yerine getirilmesine olanak sağlayan Excel, veri analizlerinin ve raporlandırılmasının da daha kolay, doğru ve eksiksiz sunulmasına yardımcı bir yol arkadaşı niteliğinde. Tüm bu bilgiler ışığında hazırlanan Microsoft Excel Kursu ise alanında uzman eğitmenler tarafından, kursiyerlere program hakkında yeterlilik kazandırmak amacı ile sunulmakta. İş hayatına yeni adım atan ya da kariyer planlamasında değişiklik yapmak isteyen herkesin CV’sinde bulunması gereken bu eğitimin sonunda başarılı olan katılımcılara ise Tecrübe Kariyer Onaylı, Uluslararası ve Avrupa Onaylı, Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı veya Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı bir sertifikaya sahip olma hakkı da tanınmakta. Özellikle beyaz yaka çalışanlarının hakim olması gereken Microsoft Excel; her meslek alanından yöneticilerin de hayatını kolaylaştıracak nitelikte.

 

Montessori Eğitimi Kursu

Kurucusu Maria Montessori’nin adı ile anılan ve çocukların, kişisel özellikleri göz önünde bulundurularak eğitilmesi ilkesiyle oluşturulan Montessori Eğitimi, öğrenme süreci boyunca öğretmenlerin çocuklara ne yapmaları gerektiğini söyleyen bir lider gibi değil; yalnızca öğrenciye yardımcı olan bir rehber gibi hareket etmesi anlayışını da temel almakta. Farklı oyun ve etkinlik zamanları ile planlanan ve uygulanan bu eğitim modeli, oldukça derin bir bilimsel sürece ve çok geniş bir tanıma da sahip. Yüz yıldan uzun süredir uygulanan ve hemen her ülke tarafından kabul gören Montessori; okul öncesi dönem dahil pek çok yaş grubundan çocuğun öğrenme hızına, becerilerine ve ilgi alanlarına uygun yöntemler eşliğinde öğrenim görmesini sağlamakta. Her açıdan özgür hissettikleri bir alanda bu metot ile eğitim gören çocukların kişilikleri gelişmekte, güçlenmekte ve özgüvenleri artmakta. Annelerin, babaların, eğitimcilerin ve çocuk temelli mesleklerde çalışan herkesin katılması oldukça faydalı olan Montessori Eğitimi Kursu ise tüm bu felsefi sürecin kursiyerler tarafından detaylı olarak anlaşılmasını sağlamakta. Kurs sonunda başarı gösteren herkes Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı, Uluslararası ve Avrupa Onaylı, Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı veya Tecrübe Kariyer Onaylı bir sertifika alma hakkına da sahip olmakta.