Turizm ve Otelcilik Eğitimi

Latince “tornus” kelimesinden türeyen ve dilimizde yöresel ziyaret, iş veya eğlence amacı ile yapılan seyahat anlamına gelen Turizm; başta ekonomi, kültür, sanat, spor, eğitim, sağlık ve eğlence alanları ile ilgili olmak üzere her dönemin vazgeçilmezi. Başlı başına bir sektör haline gelen ve lisans düzeyinde eğitimleri verilen Turizm, Hitit Dönemi’nden bugünlere dek sürekli değişerek ve gelişerek gelmekte. Özellikle son yıllarda yapılan önemli yatırımlarla hızlı bir ilerleme kaydeden bu sektör, düzenli artan istihdam olanakları ile iş hayatına yeni atılacak kişilerin ya da sektör değişikliği yapmak isteyen bireylerin de dikkatini çekmekte. Dünyadaki en geniş iş olanağının bulunduğu Turizm ve Otelcilik endüstrisi, bu alanda çalışmak isteyenleri de ince eleyip sık dokumakta. İşte bu nedenle daha da önem kazanan Turizm ve Otelcilik Eğitimi; dünya çapında sunulan iş sahasını, çok kültürlü çalışma ortamlarını, sürekli değişen ve yenilenen hizmet anlayışlarını ve kariyer süresince hızlı ilerleme fırsatlarını değerlendirmek isteyen herkesi ilgilendirmekte. Bununla birlikte inovatif fikirlere oldukça açık bir sektör olan Turizm ve Otelcilik, aldığı eğitimler ile yaratıcılığını birleştiren herkesi de pozitif anlamda desteklemekte.

 

Turizm ve Otelcilik Eğitimi; temelde birbirinden kolayca etkilenen müşterilerin memnuniyetini ve markanın devamlılığını amaçlayan bir dizi maddeyi içermekte. En temelde ön büro, rezervasyon hizmetleri, yiyecek ve içecek servisi, kat hizmetleri, mutfak bölümü yönetimi, temizlik ve hijyen, güvenlik, ziyafet servisi yönetimi, halkla ilişkiler, vardiya planlaması ve çalışma etiği ile ahlaki değerleri konu alan eğitimde; ayrıca çevre koruma, rekreasyon ve animasyon yönetimi,  misafir ilişkileri yönetimi, kurumsal bağlılık, etkili konuşma, kriz yönetimi, imaj yönetimi, görgü kuralları, müşterilere değerli olduklarını hissettirme teknikleri, iç ve dış motivasyonu arttırma yöntemleri, yönetici-yönetilen ilişkileri, sorumluluk alma ve inisiyatif kullanma becerisi gibi konular da profesyonel eğitmenler tarafından anlaşılır örnekler ile anlatılmakta.

 

Katılımcılarının başarılı bulunması halinde Uluslararası onaylı sertifika almaya hak kazanacağı Turizm ve Otelcilik Eğitiminde; tüm bunların yanı sıra protokol, takım çalışması, empati, hipnotik dil kalıpları ile ikna yöntemleri, stres ve öfkeyi kontrol teknikleri, iş ilişkilerinde geri bildirimin önemi, beden dili ve kullanımı, yenilikçi düşünme, yaratıcılık ve girişimcilik konuları hakkında da uzmanlık derecesinde bilgiler sunulmakta. Müşteri sadakatinin temelini oluşturan tüm bu konular, başarılı ve uzun soluklu bir çalışma hedefleyen her personelin şüpheniz hakim olması gereken bilgileri içermekte. Eğitimin sonunda mevcut durumuna oranla daha fazla vasıf kazanacak olan katılımcılar, kendilerini geliştirmenin yanı sıra turizm sektöründeki hizmet kalitesinin artmasına da olanak sunmakta.

 

Benzer alanlarda çalışmak isteyen yeni mezun personel adaylarına da birçok olanağı tek seferde sunan Turizm ve Otelcilik Eğitimi; sektöre ilk adımını atacak öğrencilere otel işletmelerinde, seyahat acentelerinde, yiyecek ve içecek işletmelerinde ve havayolu firmalarında çalışma fırsatını vermekte. Sosyal yönü güçlü, özgüvenli, dinamik ve gelişime açık herkesin keyifle katılıp başarı sağlayabileceği bu eğitim; Turizm ve Otelciliğin zorlu standartlarını en anlaşılır dil ile sunarken, tüm kursiyerlere de bu alanda fark yaratabilmeleri için gereken vizyonu kazandırmakta.

 


Temel oryantasyonda yeni çalışana işletmenin geçmişi ve bugünü, marka değeri, örgütsel yapısı, üst yönetim pozisyonları ve bu görevleri yürüten yöneticilerin isimleri, organizasyon yapısı, bölümler, üretilen mal ve hizmetler, üretim hattı, üretim süreci, işletme kural ve politikaları, kalite uygulaması, güvenlik uygulamaları, hedefleri, misyonu, vizyonu, işletmenin geçmiş ve mevcut performansı, işletmenin fiziki yapısı gibi konularda bilgi verilerek işletme tanıtımı yapılırken, deneme süresi, ücret ödeme şekli, ödeme günleri, fazla mesai, resmi tatil ve izinler, çalışma ve ara tatili saatleri, yemek ihtiyacının sağlanma durumudur.

 

 

 

Kurs sonunda sertifika seçenekleri nelerdir?

* Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika

* Uluslararası ve Avrupa Onaylı Sertifika

* Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı Sertifika

* Tecrübe Kariyer Onaylı Sertifika