Uzaktan Eğitimin Geleceği Nasıl?

Öğrencilerin ve eğitmenlerin, herhangi bir zamanda veya mekanda bulunmalarını zorunlu kılmaksızın gerçekleştirilen ve son zamanlarda en çok tercih edilen eğitim modeli olan Uzaktan Eğitim; teknolojinin de yardımıyla bugün, dünyanın her yerinde geçerliliğini kanıtlamıştır. Örgün eğitime oranla sahip olduğu pek çok avantaj sayesinde bu model, daha etkili bir öğrenme sürecinin ortaya çıkmasına da olanak sağlamaktadır. Şu anın ve geleceğin en önemli eğitim tekniği olmak adına yerini sağlamlaştıran uzaktan eğitim ile kişilerin eğitim deneyimlerinin yanı sıra farkındalıkları ve özgüvenleri de artmaktadır. Herhangi bir zaman içerisinde kendisini hapsolmuş hissetmeyen ve yine kendisine en uygun anda eğitime başlama fırsatı bulunan kişilerin, bu paralelde öğrenme motivasyonlarında da artış görülmektedir. Eğitime dair pek çok sınırı ortadan kaldıran ve katılımcılarına, bireysel öğrenme sorumluluğunu da kazandıran uzaktan eğitimin, en az örgün eğitim kadar faydalı ve geçerli bir yöntem olduğu ise uluslararası çapta kabul edilmiştir. İçeriğin ve eğitmen başarısının değişmediği ve üstüne üstlük kişilerin edindikleri bilgileri tekrar etme şanslarının da yükseldiği göz önünde bulundurulduğunda; eğitimin veriliş koşulları dışında hiçbir kalite farkının olmadığı, aksine örgün eğitimden daha fazla avantajın bulunduğu da söylenebilmektedir.

Ülkemizde, son dönemlerde yalnızca öğrencilerin değil, her yaştan ve meslek grubundan insanın talep ettiği uzaktan eğitim programları; kişilere iş hayatında da yepyeni bir kapı açmak adına etkili olmaktadır. Fiziksel veya coğrafik engellere rağmen tam teşekküllü bir eğitim alma şansını yakalayan tüm bireyler, ilgilendikleri konuda uzmanlaşmak adına yola çıkabilmektedir. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü nedeniyle hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında da kısıtlamalar yaşamak zorunda kalan kişiler; uzaktan eğitimin sunduğu yararla, bu açığı kısa sürede kapatabilmektedir. Yalnızca dünyanın karşılaşabileceği felaketlere karşı değil, aynı zamanda kişisel yetersizliklere karşı da eğitimin devamlılığını sağlayan en popüler alternatif olan uzaktan eğitim ile bireysel gelişim de sağlanabilmektedir.

Öğrenci merkezli olan bu metot; çağdaş, yenilikçi ve akılcı bir eğitim sistemi olarak da kabul edilmektedir. Bireylerin kariyer planlamalarına destek olan ve iş hayatının her anında kendilerini geliştirmeleri bakımından fırsatlar sunan uzaktan eğitim programları; mesleki yeterliliklerin bilinçli bir şekilde inşa edilmesi adına önemlidir. Mevcutta dahil oldukları ilgi alanlarında kendilerini geliştirebilen ya da çok farklı bir alanda meslek sahibi olmak adına uzmanlık kazanabilen kişiler, uzaktan eğitimin sertifikasyon sürecinden yararlanarak hem ulusal hem de global çapta kariyer sahibi olabilmektedir.

Derse senkron veya asenkron olarak katılmayı mümkün kılan bu eğitimde, katılımcılara videolar, görseller, yazılı belgeler gibi farklı kaynaklar da sunulmaktadır. Yine uzaktan eğitim süreci boyunca tüm öğrencilerin, eğitmenleri ile birebir iletişim kurma hakkı da vardır. Böylelikle öğrencilerin eksik eğitim almasının, eğitimi tatmin olmadan tamamlamasının veya benzer herhangi bir olumsuz durumun da önüne geçilmektedir. Tüm bu özellikleri ve sunduğu fırsat eşitliği sayesinde uzaktan eğitimin, gün geçtikçe daha sık tercih edileceği ön görülmektedir. Geleneksel sınıf ortamından oldukça farklı olan ve her bireyin öğrenme hızına ve kapasitesine bağlı olarak yeniden biçimlendirilebilen bu metotla, geniş kitlelere birçok eğitim sunulabilmektedir. Kalıcı öğrenmeyi destekleyen uzaktan eğitim, şimdinin ve geleceğin en büyük faydalarından biridir.

 


Windows işletim sisteminde dosya ve klasör üzerinde çalışılır. Dosya veya klasöre ad verme, adını değiştirme, silme, gizleme, diske veya flash diske kopyalama, disk ya da flash diskte dosya veya klasör arama gibi temel işlemlerin nasıl yapılacağı bu derste öğretilir.

 

 

Kurs sonunda sertifika seçenekleri nelerdir?

* Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika

* Uluslararası ve Avrupa Onaylı Sertifika

* Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı Sertifika

* Tecrübe Kariyer Onaylı Sertifika