Yaşam Koçluğu Eğitimi

İnsanların kendilerini tanımalarını, farkındalıklarını arttırmalarını ve bu sayede de yaşadıkları hayatı daha pozitif bir hale getirmelerini amaçlayan, disiplinler arası bir çalışma şekli ve bir uzmanlık alanı olan Yaşam Koçluğu; kişilere, kendi yaşamlarını dışarıdan bir göz ile görme ve değerlendirme fırsatını da sunmakta. Ülkemizde özellikle son 15 yılda iyice yaygınlaşan ve bireylerin psikolojik ve sosyolojik gelişimlerine ciddi anlamda katkı sağlayan Yaşam Koçluğu, 2012 yılında Koçluk Platformu Derneği ve Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği’nin Mesleki Yeterlilik Kurumu’na yaptıkları başvurular sonucunda Ulusal Meslek Standardına uygun görülmüş. Bu sayede bugün artık bir meslek alanı olarak da kabul gören koçluk ile ilgili birçok başlık içeren, detaylandırılmış eğitimler de sunulmakta. Eğitmenlerin, rehber öğretmenlerin, psikologların, danışmanların, öğrencilerin, sağlık çalışanlarının, emniyet çalışanlarının ve hatta kendi hayatlarına yön vermek konusunda daha fazla teknik bilgiye ihtiyaç duyan herkesin katılabileceği Yaşam Koçluğu Eğitimi; katılımcıların davranışsal becerilerinin gelişmesine ve farklı bakış açıları kazanmalarına da olanak sunmakta. İnsanların iç dünyasındaki güç ve enerjiyi dışarı çıkarmaları ile hayatlarını mükemmelleştirebilecekleri teorisini destekleyen Yaşam Koçluğu, kişinin kendisine ve hatta çevresine yapacağı en büyük iyiliklerden de biri.

 

Temelde değişim yönetimi olarak da açıklanabilen koçluk, bireylerin hedeflerini farkındalık içerisinde seçmelerinde ve bu seçimlerine emin adımlarla ulaşmalarında yaşayacakları her türlü olayı profesyonel bir bakış açısı ile yorumlamalarına da olanak sağlayan bir süreç. Koçluğun tanımının, faydalarının, nasıl sunulacağının, kimlerin koça ihtiyacı olduğunun, koçluk tekniklerinin, iletişim yöntemlerinin, sorun tespit etme süreçlerinin, soru sorma sanatının, sorun atlatmanın, düşündürtme, sondajlama ve çapalamanın ne olduğunun ve dahasının ayrıntılı örnekler ile anlatıldığı Yaşam Koçluğu Eğitiminde; aynı zamanda Nöro Dilbilim Programlama anlamına gelen NLP teknikleri, EFT, Kuantum Düşünce, SEDONA, affetme ve arınma çalışmaları yöntemleri, eylem planı geliştirme ve doğru hedefler belirleme teknikleri de katılımcılara öğretilmekte.

 

Eğitimin sonunda başarılı olan kursiyerlerin uluslararası geçerliliği olan ve Uluslararası onaylı veya üniversite onaylı sertifika alarak uzmanlık kazanabilecekleri bu uzaktan eğitim programında, kişilerin liderlik ve iletişim becerilerini arttıracak ipuçları da bulunmakta. Bu sertifika ile Yaşam Koçluğu mesleğini yüksek standartlarda uygulamaya başlayabilecek bireyler, dokundukları hayatlarda fark edilebilir değişimler yaratarak hem maddi hem de manevi bir tatmine ulaşma şansını da yakalamakta.

 

Profesyonel Yaşam Koçu, danışanına yaşamı hedeflerine ve hayallerine uygun olacak temellerde yeniden inşa ettirirken; aynı zamanda karar verme mekanizmasının güçlenmesine katkıda bulunacak çalışmalar da yapar. Hizmet süresi boyunca hiçbir zaman birbiri ile çelişmeyen, tutarlı bir yol izlemeleri gereken Yaşam Koçlarının, alfa konumda olacakları rehberlikleri boyunca güven ortamı oluşturmaya devam etmeleri ve öznel bakış açısı ile karar vermemeleri de beklenir. Bunların ve benzer birçok önemli noktanın üzerinde durulacağı Yaşam Koçluğu Eğitimi ile bu alanda adından söz ettirmeyi hedefleyen tüm kursiyerler, Türkiye’de ve hatta tüm dünyada geçerli olan bu mesleği icra etmenin ayrıcalığını da yaşayabilir.

 


İnsanların kendilerini tanımalarını, farkındalıklarını arttırmalarını ve bu sayede de yaşadıkları hayatı daha pozitif bir hale getirmelerini amaçlayan, disiplinler arası bir çalışma şekli ve bir uzmanlık alanı olan Yaşam Koçluğu; kişilere, kendi yaşamlarını dışarıdan bir göz ile görme ve değerlendirme fırsatını da sunmakta. Ülkemizde özellikle son 15 yılda iyice yaygınlaşan ve bireylerin psikolojik ve sosyolojik gelişimlerine ciddi anlamda katkı sağlayan Yaşam Koçluğu, 2012 yılında Koçluk Platformu Derneği ve Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği’nin Mesleki Yeterlilik Kurumu’na yaptıkları başvurular sonucunda Ulusal Meslek Standardına uygun görülmüş. Bu sayede bugün artık bir meslek alanı olarak da kabul gören koçluk ile ilgili birçok başlık içeren, detaylandırılmış eğitimler de sunulmakta. Eğitmenlerin, rehber öğretmenlerin, psikologların, danışmanların, öğrencilerin, sağlık çalışanlarının, emniyet çalışanlarının ve hatta kendi hayatlarına yön vermek konusunda daha fazla teknik bilgiye ihtiyaç duyan herkesin katılabileceği Yaşam Koçluğu Eğitimi; katılımcıların davranışsal becerilerinin gelişmesine ve farklı bakış açıları kazanmalarına da olanak sunmakta. İnsanların iç dünyasındaki güç ve enerjiyi dışarı çıkarmaları ile hayatlarını mükemmelleştirebilecekleri teorisini destekleyen Yaşam Koçluğu, kişinin kendisine ve hatta çevresine yapacağı en büyük iyiliklerden de biri.

 

Kurs sonunda sertifika seçenekleri nelerdir?

* Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika

* Uluslararası ve Avrupa Onaylı Sertifika

* Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı Sertifika

* Tecrübe Kariyer Onaylı Sertifika